Dijital Bankalara Hazır Olun! – Karagöz Medya

Dijital Bankalara Hazır Olun!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından geçtiğimiz günlerde “Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik Taslağı” yayınlandı. Taslak, gelecekte oldukça önemi olacağı konusunda fikirlerin çok olduğu “dijital bankalar” açısından oldukça önemli ve inovatif bir taslaktır. Bu sebeple taslağın incelenmesi büyük önem arz etmektedir.
Tanımlar

Taslakta dikkate çarpan bir düzenleme, “açık bankacılık” ve “API” kavramlarının önceki düzenlemelere atıf yapılarak yer alması olmuştur. Bunun yanında dikkate çarpan kavramlardan “arayüz geliştiricisi” ve “dijital banka”lar da önemlidir. Taslakta, arayüz geliştiricisi, “Geliştirmiş olduğu mobil uygulama ya da internet tarayıcısı temelli arayüz üzerinden, servis bankasının sunduğu bankacılık hizmetlerine bankanın API ve açık bankacılık servisleri yoluyla ulaşarak, müşterilerinin bankacılık işlemlerini gerçekleştirmesine imkan sağlayan finansal teknoloji şirketlerini veya diğer işletmeleri” şeklinde tanımlamıştır. Bu tanımın kısaca açık bankacılık ve dijital bankacılık hizmetlerinin gerçekleştiği arayüz ortamını geliştiren fintech kuruluşlarını belirttiğini söyleyebiliriz.
Taslakta “dijital banka” ise, “Bankacılık hizmetlerini fiziksel şubeler yerine esas olarak elektronik bankacılık hizmetleri dağıtım kanalları aracılığıyla sunan kredi kuruluşunu” tanımlamıştır.
Dijital Bankalar ve Yükümlülükler

Yönetmelik taslağında, dijital bankaların öncelikle diğer kredi kuruluşlarının uymakla yükümlü oldukları yükümlülüklere tabi olduğu belirtilmiştir. Bunun yanında, Taslak dijital bankaların müşterilerinin sadece “finansal tüketici”ler ve “Kobi”lerden meydana gelebileceği düzenlenmiştir.

Dijital bankalar, mevduat kabul edebilecek, diğer bankalarla etkileşim kurması, 6493 sayılı Kanun kapsamında elektronik para ve ödeme kuruluşlarında “koruma hesabı” kurabilmesi de mümkün olacaktır.
Dijital bankalar, en az 1 fiziksel ofis kurmak zorunda olup, ana merkezleri dışında bir fiziksel şube açamayacaklardır. Ayrıca dijital bankalar, ATM kurabileceklerdir.

Dijital Bankaların Kuruluş Sermayesi

Yönetmelik Taslağı’na göre, dijital bankalar asgari kuruluş sermayesi 1 milyar TL’dir.

Müşterinin Korunması

Müşterilerin, kendi bilgileri dışında işlem olduğunu iddia etmeleri durumunda, dijital bankalar müşterilerin kendilerinin işlem yaptıklarını ispat zorunluluğu da getirilmiş durumdadır.

Bilgi Sistemleri ve Güvenlik

Dijital bankalar, “bilgi sistemleri” açısından ise “sistemik önemli banka” tamponu uygulanacak, “bilgi sistemleri güvenliği” açısından ise denetleneceklerdir.

Sonuç

Avrupa’da PSD2 (Payment System Directive 2) ve Ülkemizde 6493 Sayılı “ Ödeme ve Elektronik para kuruluşlarını düzenleyen” Kanun’da yapılan 7192 Sayılı Kanun ile olan değişiklikler ile karşımıza çıkmaya başlayan, ardından ise ülkemizde “ Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik” ile daha da hukuk sistemimizde yer alan dijital bankacılık hizmetlerine dönüşümümüz, bu Yönetmelik ile oldukça ilerleyecek gibi durmaktadır. Bu dönüşümle ilgili Hukuk ve Bilişim Dergisi’ndeki “Fintech Hukuku” kategorisinde merak ettiğiniz soruları bulabilirsiniz. (Bkz: https://hukukvebilisim.org/category/fintech-hukuku/ )
Bu kapsamda özellikle “kimlik doğrulama”, “kişisel verilerin korunması” ve “siber güvenlik” sistemlerinin ileri düzeyde olması önem arz etmektedir.

Yazar: Av. Ali ERŞİN / Hukuk ve Bilişim Dergisi Genel Koor.
Twitter: @av_aliersin
Instagram: @av.aliersin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir