Kılıçdaroğlu ve Akşener’den ekonomi zirvesi: Erken seçim çağrısı yaptılar – Karagöz Medya

Kılıçdaroğlu ve Akşener’den ekonomi zirvesi: Erken seçim çağrısı yaptılar

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Akşener bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “TL’nin değer kaybıyla ilgili bir açıklama bekliyoruz. Karşımızda duvar var. Biz de bu durumu görüşmek için iki lider bir araya geldik” dedi. Erdoğan’a çağrıda bulunan Kılıçdaroğlu, “Yönetemiyorsun, ülkeyi seçime götür” dedi. İYİ Parti lideri Akşener ise, “Seçimden başka yapacak çare yok” dedi.

Kılıçdaroğlu, Akşener ile görüştü

CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti lideri Akşener bir araya geldi. Kritik görüşme sonrası iki lider kameralar karşısına geçti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, ekonomide yaşanan son duruma değinerek şunları söyledi;

*Mutfaklarda yangın var, Türk Lirası olağanüstü değer kaybediyor fakat çözüm üretecek organ yok. Normalde Merkez Bankası’nın fiyat istikrarıyla uğraşması gerekirken, işlerini bırakmış TL’nin değer kaybetmesi, dövizin yükselmesine seyirci olarak bakan kurum.

*Yasal olarak fiyat istikrarıyla yetkilendirilen bir kurum nasıl olup da seyirci pozisyonunda kalabilir.

“BU GİDİŞE SEYİRCİ KALMAK DOĞRU DEĞİL”

*128 milyar doları buharlaştırdılar, nereye gittiği belli değil. Bütün bunlara karşı bizim sorumluluğumuz var. Bu gidişe seyirci kalmak doğru değil.

*Çözüm üretsinler, ekonominin gidişi konusunda bir şeyler söylesinler, TL’nin erimesini nasıl eritecekler, birisi çıksın açıklama yapsın diyoruz, karşımızda duvar var.

*Bizler de sorumluluk hisseden genel başkanlar olarak bir araya geldik. Sonunda bütün fatura sokaktaki vatandaşa çıkıyor.

*Saraydakilerin keyfi yerinde. TL eriyor, döviz yükselince seyirci kalıyorlar, gidişat konusunda nasıl çözeceksiniz sorduğumuzda karşımızda duvar var.

*TL eridikçe Türkiye ekonomik standartların tamamen altında, yoksul bir ülke görünüme kavuşmuş olacak, daha doğrusu o görünüme sahip olan bir ülke karşımıza çıkıyor. Fabrikaları, kurumları ucuzlamış, çok daha düşük dolarla tamamının satın alınacağı algısı ortaya çıkmış.

SEÇİM ÇAĞRISI YAPTI

*Böyle zırvalıklarla, saçmalıklarla ekonomi yönetilemez. Kendilerine çağrı yapıyoruz; yönetemediğinizi biliyoruz, Merkez Bankası’nın ya müdürü ol çık açıklama yap, ya da müdahale etmeyi doğru bulmuyorum diyorsan müdahale etme.

*Koskoca bir kurum sadece Türkiye’de değil dünyada itibarsızlaştırıldı. Kendisine açık ve net çağrıda bulunuyorum; yönetemiyorsun, milletin sırtına daha fazla yük yükleme.

*Bir an önce Türkiye’nin seçime gitmesi gerekiyor. Yazıktır günahtır. Toplumun hangi kesimine sorarsanız sorun, esnaf, çiftçi, emekli, memur, işçi, apartman görevlisine sorun her yerden feryat çıkıyor. Gecikilen her gün topluma maliyeti arttırıyor.

*Bir zam yağmurudur geliyor. Ülkemizi, insanını seven, sorunların kısa sürede çözülmesi için çaba harcamayı kendisine görev edinen bir siyasal anlayışla çağrımızı yapıyoruz; ülkeyi yönetemiyorsunuz, yazıktır, günahtır. Bir an önce seçime gidin, yeni bir hükümet gelsin, doğru dürüst bu ülke yönetilsin.

*Sayın genel başkanımızla ve arkadaşlarıyla görüştük. İYİ Parti’nin iyi bir ekonomi kurmayı var bizim de iyi bir ekonomi kurmayımız var. Dolayısıyla gidişatı paylaştık.

AKŞENER’İN AÇIKLAMALARI

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise şunları söyledi;

*Sayın genel başkanımız ve arkadaşlarının partimize ziyaretinden büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek isterim.

*Tencerenin kaynamadığı, üniversite mezunu çocuklarımızın garsonluk yapmak üzere.

*Kanada, Avustralya’ya gitmek için uğraştığı, tencere kaynamayan dertlerini kulağıma anlattıklarını, esnaf esnaf, il, il yaptığım gezilerde bu ekonomik tabloyu bizatihi yerinde görmüş şahıs olarak, şu anda ekonomik tablonun vatandaşlarımızı etkilediğini, bu şahsın bu partili cumhurbaşkanlığı sistemin yere çaktığı, büyük bir ekonomik problemle; yani fakirlik, yoksulluk anlamında bir problemle karşı karşıya olduğumuzu, ekonomisi iyi olmayan devletlerin bağımsızlığın da kuvvetli olmayacağını bilen insanlar olarak biz vatandaşlarımıza bir çare gösterebilir miyiz.

*Ekonomi kurmaylarımızın bir araya gelip, doların 10.50 olduğu, dolarla maaş almıyorum bana ne diyebilen 5-10 maaşlı saray danışmanlarına söyleyecek sözümüz yok.

*Bu ithalat, ihracat, besici, sanayi, esnafı üreten herkesi etkilediğini ve elektrik faturalarından zaten bizar olan işletme, esnaf ve evlerin bu kışı nasıl geçireceğini, ısınma probleminin ciddi bir şekilde karşımızda durduğunu, İstanbul merkezli Türkiye genelinde yaptığımız yoksulluk araştırmasında yoksulluğun öyle böyle değil çocukluğumuzu bodurluğa ittiğini ve buna karşılık ekonomi kitabı yazıp, onunla övünen ve devleti kendinin gören bir kişinin kararına, hislerine, duygularına, bilgisine, görgüsüne bağlı hükümet sisteminin Türkiye’yi getirdiği nokta ortada.

“SEÇİM ÇAĞRISINA KATILIYORUM”

*Öncelikle vatandaşlarımızın derdine çözümleri üretip, bir araya gelip acil çözüm reçetelerini ortaya koyup, kamuoyuyla paylaşıp, bizim çözüm önerilerimiz miri mal, kamu malı, alıp keşke kullansalar, ama bu konuda ekonomi kurmaylarımızın bir araya gelmesine karar verdik.

*Sayın genel başkanımızın acil seçim çağrısına katılıyorum. Seçimden başka yapacak çare yok. Geçen sene Kurban Bayramıydı sanırım, ağır krizle dış politikada ağır krizde karşı karşıya kaldığımız dönemde memleket masasını topla demiştim.

*Görüşlerimizi alın, devlet olarak ortak tutum alalım demiştim. Aslında bugün çağrıyı yapmam lazım ama o günden ağzım yandığı için, inanılmaz hakarete uğradım.

“YOLUN SONU GÖRÜNDÜ”

*Artık yolun sonu görünmüştür. Daha fazla yıkım, yoksulluk, yoksunluğa eğitim konusunda hocamızın, uzman arkadaşımızın Eğitim Politikaları Komisyonu’na gönderdiği bana verdiği raporu okudum. Yoksulluğun yanında yoksunluk.

*Gıda bulamamaya doğru giden, eğitime erişememe konusunda ağır problemle karşı karşıyayız. 1 yıl sonra hepimizin görüp eyvah diyeceğimiz konu bu.

*Seçimin hür ve bağımsız bir biçimde, tarafsız biçimde yapılmalı. Milletimiz kimi tercih ediyorsa ona saygı duymanın yolunu açmalıyız.

“SEN BIRAK KİTABI KARDEŞİM MİLLETİN DEFTERİNİ DÜRDÜN SEN”

Merkez Bankası’nın yarın vereceği faiz kararı’nın hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu millete acıyın bari. ‘Kitabını yazdım’ diyor bu işin. Sen bırak kitabı kardeşim milletin defterini dürdün sen. Biz buraya niye geldik, niye konuşuyoruz iki genel başkan olarak? Ülke daha büyük acılar çekmesin, daha büyük felaketler yaşamayalım. Kış geliyor, yol yöntem öneriyoruz, şunları, şunları yapın, halen Merkez Bankası’na müdahale ediyor. Al kardeşim onu, doğrudan doğruya Merkez Bankası’nı kendine bağla. Merkez Bankası’nın itibarını sıfırladılar, Türkiye’nin de itibarını sıfırladılar. Türk lirası milli itibarımız değil miydi? Bakın bankalara, bankalardaki mevduatın yarısından fazlası yabancı döviz. Hani bunlar milliydi, hani bunlar yerliydi? Bunların artık bu ülkeyi yönetme kapasiteleri yok, bilgileri yok, birikimleri yok.”

“MERKEZ BANKASI BAŞKANI YAZLIK VE KIŞLIK OLARAK DEĞİŞTİĞİ İÇİN ÖMRÜNÜ DOLDURMUŞ GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Akşener ise şu cevabı verdi: “Merkez Bankası Başkanı yazlık ve kışlık olarak değiştiği için ömrünü doldurmuş gibi görünüyor. Belki Sayın Elvan’ı, umarım istiskal etmeden görevinden kenara koyar. Çünkü o yapının içinde dürüst bildiğimiz bir insandır Sayın Maliye Bakanı. Bütün kurumları insanların şahsında yerle bir eden bir partili cumhurbaşkanımız var. Bütün mesele bu. Eğer ilkeler bu şekilde bir şahsa bağlıysa, ilkelerin dışında, hukukun dışında, ‘Ben ne dersem o olur kardeşim’ diyen bir mantık varsa ise Sayın Erdoğan’ın bu konuşmalarının hiç birini yadırgamak mümkün değil.

*Kendisi biliyorsunuz Nobel’e aday gösterilecek ‘faiz sebep, enflasyon sonuçtur’ tezi üzerinden kitabıyla beraber de bir ülke nasıl batırılır kitabıyla da umuyorum o da Nobel’e aday gösterilir. Türkiye maalesef, parası pul olmuş, dış dünyada itibarı gitmiş, zedelenmiş ve yolsuzlukta marka olmuş bir ülke haline getirilmiştir.”

“HANGİ ORANI GETİRİRLERSE GETİRSİNLER BU MİLLET BUNLARDAN BIKTI”

Siyasette yüzde 50+1 tartışması hakkındaki soruya ise iki lider şu cevabı verdi:

Kılıçdaroğlu,

*Valla hangi oranı getirirlerse getirsinler bu millet bunlardan bıktı. 50+1, 20+1,10+1 neyi getiriyorlarsa getirsinler bunlar artık gidici. Gideceklerini görüyorlar. Ülkeyi yönetemediklerini herkes biliyor.

*Saygınlıkları kalmadı, itibarları kalmadı, milletin arasına çıkamıyorlar. Üzüldüğüm nokta şu, seçimle gelen AKP milletvekilleri, vatandaşın arasına giremiyor şu açıklamayı yapıyorlar, ‘Efendim, tebdili kıyafetle gezeceklermiş’ ya hangi çağda yaşıyoruz. Vatandaşın derdini dinlemek için tebdili kıyafetle mi gezeceksin?

*Gir, vatandaşın derdini dinle bakalım, öfkesini bir gör bakalım. Nedir bu vatandaşın durumu? ‘Seçim yap biran önce’ diyerek biz aslında ona iyilik yapıyoruz.

“SEÇİM KAZANDIRABİLİRİMİN ENDİŞESİ VAR”

Akşener:

*Seçilemeyeceklerini gören bir siyasi iktidarın, hangi yolu açıp, hangi yolla kendime tekrar bir seçim kazandırabilirimin endişesi var. Bu çok büyük bir endişe. Yer Kaman, gündüz pazarı var. Bir profesör arkadaşım iş yapmak, sosyal sorumluluk projesi için çalışmaya gitti.

*Ses kaydı var. Bir taksiye bindi. Şoföre bir şeyler sordu. Şoförün cevabı: ‘Hocam bugün Kaman’ın pazarı, sabahtan şu saate kadar kazandığım para 50 TL.

*Bunun 30 TL’sini 30 yaşında işsiz oğluma vereceğim, 20 TL ise ben geçineceğim. Hocam 5-10 maaşlılar var, zehir zıkkım olsun.’ Yer Tokat. Başı örtülü hanımefendi diyor ki, ‘söyleyin onlara söyleyin 2 bin liralık başına eşarp bağlayanlara söyleyin, başında tülbent var.

*Benim emekli maaşım 1500 TL. Ben nasıl geçineceğim’. İnşallah aracılığınızla devletin şahsı bunları duyar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir