DİSK, bakanlık önünden seslendi: Türkiye büyüdüyse payımızı verin – Karagöz Medya

DİSK, bakanlık önünden seslendi: Türkiye büyüdüyse payımızı verin

Ogün Akkaya

ANKARA – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 2022 yılı asgari ücretine ilişkin taleplerini bu kez de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yaptığı basın açıklamasıyla duyurdu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve yönetim kurulunun katılımıyla gerçekleştirilen açıklamada “Asgari Ücret 5 Bin 200 Net” başlığıyla talepler tekrar edildi. Basın açıklaması sonrasında DİSK heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile görüşerek taleplerini ve hazırladıkları raporu iletti.

‘TÜRK LİRASI DEĞER KAYBETTİKÇE EMEĞİMİZ UCUZLUYOR, SATIN ALMA GÜCÜMÜZ AZALIYOR’

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından bakanlık önünde okunan basın açıklamasında DİSK’in Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer almamasına rağmen sahada, işyerlerinde ve meydanlarda talepleri duyurmaya devam ettiği hatırlatıldı. Çerkezoğlu, yürütülen çalışmalara ilişkin ”1 Ekim 2021’den beri milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına meydan meydan, işyeri işyeri haykırıyoruz: Artık yeter, geçinmek istiyoruz diyoruz” dedi.

İşsizliğin, pahalılığın, zamların ve fatura fiyatlarının işçilerin belini büktüğünü söyleyen Çerkezoğlu, “Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz. Biz çalışıyoruz, bir üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz” diyerek ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükünü işçilerin taşıdığını söyledi.

Çerkezoğlu, Türk lirasının döviz kuru karşısında kaybettiği değere ilişkin ise “Borçla yaşamaya çalışıyoruz. Üstüne üstlük son günlerde Türk lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna ‘Kurtuluş Savaşı’ diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Türkiye Avrupa’nın en düşük asgari ücretinde Arnavutluk ile yarışıyor. Türkiye’de asgari ücret artık ucuz emeğin sembolü olan Çin’den bile düşük” dedi.

‘KELEPİR EMEK KELEPİR MEMLEKET DİYE TEZGAH AÇANLARA DİRENECEĞİZ’

Emek gücünün bilerek değersizleştirildiğini belirten Çerkezoğlu, Türk lirasının değer kaybetmesi ile birlikte ücretlerde azalma olacağını, işçilerinin emeğinin ucuz bir şekilde dünyaya pazarlanacağını belirterek şunları kaydetti:

“Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir. Yabancı sermaye için, petrol prensleri ve kralları için ‘kelepir emek kelepir memleket’ diye tezgâh açanlara direneceğiz! TL ucuzlasın, emek ucuzlasın, memleketin taşı toprağı ucuzlasın tezgahını bozacağız! İşte biz bu asgari ücret sürecindeki mücadelemizi sadece ekmeğimizi savunma mücadelesi olarak görmüyoruz. Bu sadece ekmeğimizi değil, aynı zamanda emeğimizi ve memleketimizi savunma mücadelesidir.”

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde oldu:

“TÜRKİYE BÜYÜYORSA PAYIMIZI İSTİYORUZ: Türkiye’de milyonlarca işçi asgari geçim için yetersiz olan asgari ücretle geçinmeye çalışırken, milyonlarca işçi asgari ücret dahi alamıyor. Kadınların dörtte biri asgari ücretin altında bir ücretle çalışıyor. Asgari ücretin yüzde 20 fazlası ve altında ücret alan işçilerin sayısı 10 milyona yaklaşıyor. Türkiye hızla bir asgari ücretliler ülkesine dönüşüyor. Asgari ücret sembolik bir ücreti değil ortalama ücreti ifade ediyor. Hani televizyonlara çıkıp ekonomi büyüyor, Türkiye büyüyor diyorlar ya. Ben size büyüyen şeyi söyleyeyim. Adaletsizlik büyüyor. Asgari ücret 1974’te kişi başına milli gelirin yüzde 81’i düzeyinde idi. 2021 yılında ise kişi başına milli gelirin yüzde 54’üne geriledi. Bu adaletsizliğe dur diyoruz. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, Türkiye büyüyorsa payımızı istiyoruz!

DİLİM DİLİM SOYGUNA DUR DİYORUZ: Gelirde adalet olmadığı gibi vergide de adalet yok. Patronların vergi yükü sürekli azaltılırken, asgari ücretlinin vergi yükü artıyor. Asgari ücretle çalışan işçilerden alınan vergi miktarı ilk vergi dilimi tarifesi düşük tutularak artırıldı. 2002 ve 2003 yıllarında ilk vergi dilimi tarifesi asgari ücretin 15-16 katı idi. 2021 yılında ilk vergi dilimi asgari ücretin 6,7 katına geriledi. Böylece işçinin patronundan çok vergi ödediği adaletsiz bir düzen kuruldu. Bizler bu dilim dilim soyguna dur diyoruz. Brüt asgari ücretin net ödenmesini istiyoruz. Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalı diyoruz.

ASGARİ ÜCRET EN AZ 5 BİN 200 OLMALI: Türkiye’de asgari ücret tek bir işçi için hesaplanıyor. Oysa asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, uluslararası standartlara uygun şekilde geçindirmekle yükümlü olduğu aile bireyleri de esas alınmalıdır. Asgari ücret artışında yoksulluk sınırı da bir kriter olarak dikkate alınmalıdır. Bir hanede iki kişi çalıştığında en azından yoksulluk sınırı aşılmalıdır. Gerek yoksulluk sınırı gerek gıda fiyatları artışı ve gerekse ekonomik büyüme dikkate alındığında 2022 yılında asgari ücreti en az net 5.200 TL olmalıdır. Tekrar ediyoruz. Bu sadece bir ekmek mücadelesi değildir. Emeğimizin ucuzlatılmasına yönelik bir mücadeledir, bir memleket mücadelesidir. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir!” (DUVAR)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.