Seçim kaderini belirleyecekler! Kararsızlardan siyaset gündemini sallayacak Cumhur İttifakı tercihi – Karagöz Medya

Seçim kaderini belirleyecekler! Kararsızlardan siyaset gündemini sallayacak Cumhur İttifakı tercihi

2023 seçimlerine 16 ay gibi az bir zaman kala siyasi partiler de çalışmalarını hızlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, teşkilatlarına “Önümüzdeki süreci iyi değerlendirelim” uyarısı yaparken, muhalefet partilerinin liderleri de bir araya gelerek parlamenter sisteme geçişi konuştu. Yoğun siyaset gündeminde MetroPOLL Araştırma tarafından yapılan anket dikkatleri üzerine çekti.

KARARSIZLAR, CUMHUR İTTİFAKI DEDİ

MetroPOLL Araştırma kurucusu Özer Sencar, Türkiye’nin Nabzı aralık ayı anketinde kararsızlar kitlesinin ittifak tercihlerini ortaya koyan sonuçları paylaştı. “Hangi ittifaka daha yakınsınız?” sorusu karşısında kararsız seçmenin yüzde 6.9’u Millet İttifakı‘nı, yüzde 8’i Cumhur İttifakı‘nı seçti. “İki ittifaka da yakın değilim ama birini seçerim” diyenler ise yüzde 1.5 Millet İttifakı, yüzde 1.3 Cumhur İttifakı olarak şekillendi. Toplam sonuçlar ise Millet İttifakı 8.4, Cumhur İttifakı 9.3şeklinde belirlendi.

PROTESTO OY VE CEVAP YOK YİNE YÜKSEK

Kararsızlar arasındaki dağılımın Cumhur İttifakı’ndan ağır basmasına rağmen protesto ve cevapsız oylardaki yükseklik gözden kaçmadı. Ankete katılan vatandaşların yüzde 9.1i “Protesto oy” şıkkını seçti. Yüzde 3.1’i de cevap vermemeyi tercih etti.

İşte MetroPOLL’un yaptığı anketin detaylı sonuçları:

Millet İttifakı, Cumhur İttifakı, Seçim anketi, Politika, Güncel, Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.