Erdoğan’ın BAE ziyareti Arap basınında: Sıkı çalışmanın meyveleri – Karagöz Medya

Erdoğan’ın BAE ziyareti Arap basınında: Sıkı çalışmanın meyveleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 9 yıl sonra gerçekleştirdiği ziyaret, Arap basınında geniş yankı buldu.

Arap gazeteleri, ziyarete övgülerde bulunurken, başyazılar kapsamlı bir şekilde ziyareti öne aldı.

Birçok haberde, Türkiye ile BAE arasında gerçekleşen yakınlaşmanın, diğer Arap ülkeleri için de olumlu bir gelişme olduğundan bahsedildi.

“YENİ VE GELECEK VAADEDEN SAYFA”

BAE’de yayın yapan Al Khaleej gazetesi, “Yeni ve Umut Veren Bir Sayfa” başlıklı bir başyazıda şunları aktardı:

Gazete, bu katkının “barış ve güvenliği artıran, kalkınma sürecini engelleyen tüm tehlikeleri ve zorlukları bölgeden uzak tutan, iç savaşlara ve iç bölünmelere son veren çabalara ve barışçıl çözümlere anlayış ve destekten kaynaklandığını da” sözlerine ekledi.

Gazete, şöyle devam etti:

“BÖLGE İSTİKRARI”

Bir diğer BAE’li gazete Al-İttihad, “Bölgenin İstikrarı” başlığı altında, “bölgede güvenlik, barış ve istikrarın temel direkler olduğunu söyledi. BAE ve Türkiye, onları güçlendirmeye yönelik çabaları ve barışçıl çözümleri destekliyor” dendi.

Gazete, ziyaretin, Emirlik-Türkiye ilişkilerindeki niteliksel sıçramanın güçlü bir göstergesi olduğunu ve iki ülkenin ikili ilişkilerinde yeni bir sayfa açma arzusunu ve onları daha yüksek seviyelere çıkarma konusundaki isteklerini yansıttığını belirtti.

SUUDİ GAZETE YENİ UMUTLAR VAADEDİYOR

Suudi Arabistan’ın en büyük gazetelerinden Şarku’l Avsat’ta yer alan haberde, Erdoğan ve Muhammed bin Zayid’in Abu Dabi’deki görüşmesine ait fotoğraf yayımladı. Gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Abu Dabi Veliaht Prensi’nin ikili ilişkileri görüştüğünü ve işbirliği, ortak eylem için yeni umutlar vaadettiğini bildirdi.

Bin Zayed’in önemli ziyaretin işbirliğini güçlendirme ve iki ülkenin, halklarının ve tüm halkların çıkarına olan yeni bir müreffeh çalışma ve ortaklıklar oluşturma süreci için güçlü bir itici güç olmasını istediğini belirtti.

“MÜREFFEH YENİ AŞAMA”

Kuveytli Al-Rai gazetesi ise, haberi “Muhammed bin Zayid’den Erdoğan’a: İki ülke arasında yeni bir müreffeh faz inşası” başlığıyla verdi.

Lübnan’da yayın yapan El-Ahbar da Erdoğan’ın BAE ziyaretine şık tuttu. “Erdoğan, 9 yıl sonra ilk kez BAE’de” dendi.

Gazete, BAE Ekonomi Bakanı Abdullah bin Tavk el Marri’nin ülkesinin “Türkiye ile ekonomik ve siyasi ilişkileri güçlendirmeye çalıştığını” söylediği açıklamalarını aktardı.

Al-Marri, “Abu Dabi, Ankara’nın Arap bölgesindeki ilk ticaret ortağıdır ve yeni ekonomik sektörlerde ticaret alışverişini ve ortak işbirliğini geliştirmeyi dört gözle beklemektedir” demişti.

BAE’Lİ SİYASETÇİ: SIKI ÇALIŞMANIN MEYVELERİ

BAE Devlet Başkanı Siyasi Danışmanı Enver Karkaş ise, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “sıkı çalışmanın meyveleri” ifadelerini kullandı.

Karkaş, ülkesinin yönünün açık olduğunu ve BAE ile Türkiye’nin yaklaşımının “ortak paydaları en üst düzeye çıkarmak ve ekonomik ve yatırım işbirliği ilişkilerini güçlendirmekte kendini gösterdiğini” sözlerine ekledi.

Karkaş, BAE’nin ekonomik ve kalkınma alanlarında işbirliği ve entegrasyon üzerinde çalıştığına inanıyor.

Karkaş, daha önce Erdoğan’ın BAE ziyareti hakkında, “İkili ilişkilerde yeni bir sayfa” yorumunu yapmıştı.

KAYNAK: HABER7, AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.