Yazın buzdolabını sakın böyle kullanmayın! Elektrik faturasını ikiye katlıyor

  Yazın buzdolabını sakın böyle kullanmayın! Elektrik faturasını ikiye katlıyor

  elektrik

  Yazın en değerli ev eşyası şüphesiz buzdolabı. Dolayısıyla evde elektrik faturasını kabartan teknolojik ürün. Fakat birkaç püf noktasıyla buzdolabının harcadığı elektrikten tasarruf edebilirsiniz. İşte yapılan hatalar ve öneriler…

  10 Temmuz 2022 – 16:45 Son Güncelleme: 10 Temmuz 2022 – 16:45

  YAZI BOYUTU
  elektrik

  Elektrik faturalarından tasarrufun yolu buzdolabından geçiyor. Yaz kış çalışan buzdolabı yazın daha fazla enerji harcıyor. Fakat buna rağmen elektrik faturasını yüzde 25 azaltabilirsiniz. İşte buzdolabından dolayı elektrik faturası için püf noktalar…1. Contaları kontrol edinBuzdolabı kapı contaları önemli. Contalar sıkıca kapanır ve soğuk havanın içeride kilitli kalmasını sağlar. Cihaz bu sayede korunur ve ortamı soğutmak için çok fazla güç kullanmaz. Ancak zamanla gevşeyip daha az iyi performans göstererek soğuk havanın daha hızlı kaçmasına izin verebilir.Buzdolabının kapağını kapatın ve conta ile kapı arasına bir parça kağıt ösıkıştırın. Folyoyu çıkarırken direnç hissederseniz, conta hala iyi durumdadır. Öte yandan, çok kolay çıkıyorsa, buzdolabınızın contasının temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekebilir.

  fatura

  Geceleri veya mutfağınız karanlık olduğunda buzdolabına bir el feneri de koyabilirsiniz. Buzdolabının kapağını kapatın. Işık görünüyorsa, contanın artık sıkı olmadığı anlamına gelir.2. Buzdolabınızı bir ısı kaynağının yanına yerleştirmeyinBuzdolabının yeri önemlidir. Bu nedenle, günlük olarak güneşe maruz kalıyorsa veya doğrudan bir soba veya fırının yanına yerleştiriliyorsa, buzdolabının daha fazla çalışması ve daha fazla güç talep etmesi gerekir. Bu nedenle, maliyetleri azaltmak için cihazı mümkün olduğunca serin ve gölgeli bir alana yerleştirmek önemlidir.

  3. Dondurucu bölmesi üstte olmalıdır
  fatura

  3. Dondurucu bölmesi üstte olmalıdır 

  Enerji verimliliği açısından, dondurucu bölmesi üstte olan buzdolaplarını tercih etmek daha akıllıca olacaktır, çünkü bölme altta bulunan modellere göre yüzde 10 ila yüzde 25 daha az enerji tüketir. İkincisi, soğuk havayı yukarı doğru taşıyan ek fanlar gerektirir. Bununla birlikte, modern buzdolapları, alt kısmı daha hızlı soğutmak için daha yüksek yoğunluğu nedeniyle soğuk havanın alçalmasının doğal etkisini kullanır. 

  4. Buzdolabını çok soğuk ayarlamayın
  fatura

  4. Buzdolabını çok soğuk ayarlamayın 

  Buzdolabınızın sıcaklığı çok düşükse, bu sıcaklığı korumak için mutlaka daha fazla elektrik tüketir. Bunun dışında, belirli bir anda, genellikle cihazın verimliliğini etkileyen don oluşabilir. Alman Enerji Ajansı’na göre (Chip aracılığıyla), genellikle 7°C’lik bir sıcaklık önerilir. Ancak insanların çoğu cihazlarını 0 ile 5°C arasında ayarlar. Bilmediğiniz şey, sadece iki derecelik bir soğumanın elektrik tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında artıracağıdır. Ayrıca, iç duvarlarda zaten bir buz tabakası oluşmuşsa, buzdolabının buzunu hemen çözmelisiniz.

  5. Eski model buzdolapları daha fazla elektrik tüketiyor
  fatura

  5. Eski model buzdolapları daha fazla elektrik tüketiyor 

  Yeni buzdolabı güç tüketimini yüzde 40’a kadar azaltabilir. Kuşkusuz, satın alma oldukça pahalıdır, ancak performansı daha verimli ve enerji etkisi daha optimize olacaktır.

  ETİKETLER: ,
  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.