Son dakika: Akaryakıt için sevindiren haber geldi! Petrol fiyatları çakıldı benzine indirim geliyor

  13.07.2022
  205
  Son dakika: Akaryakıt için sevindiren haber geldi! Petrol fiyatları çakıldı benzine indirim geliyor

  Akaryakıt fiyatları üzerinde etkili petrol fiyatlarında son dakika hareketliliği yaşanıyor. Petrol fiyatları dün yüzde 5’e yakın geriledi. Geçen hafta motorin litre fiyatı için üst üste indirim ve zam haberleri gelmiş, benzin zammı ise iptal edilmişti. Bu düşüş sonrası akaryakıta indirim haberi gecikmedi. İşte akaryakıt piyasasında son dakika gelişmeleri ve 13 Temmuz Çarşamba güncel akaryakıt fiyatları…

  Son dakika: Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle tüm zamanların zirvesine çıkan ve Türkiye’de benzin ile motorin fiyatlarını doğrudan etkileyen petrol piyasasında hareketli bir gün yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda yüzde 10’a yakın sert düşerek halihazırda bir süredir baskı altına giren petrol fiyatları dün de yüzde 5’e yakın değer kaybetti. Brent petrol 100 doların altına çekilirken, ham petrol fiyatları ise en son 11 Nisan 2022’de gördüğü 94 dolarlık seviyesine geri döndü.

  akaryakit_pompa2

  SEBEBİ ÇİN’DEKİ KISITLAMALAR

  Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de Kovid-19 vakalarında görülen artış ve getirilen kısıtlamalar, fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Küresel piyasalarda resesyon riski talebi düşürürken arz daralması endişeleri de fiyatlarda etkili oluyor.

  BENZİNE İNDİRİM GELİYOR

  Döviz kurundaki dalgalanmalar ve brent petroldeki fiyat değişkenliği akaryakıt fiyatlarını direkt olarak etkiliyor. Brent petrolün yüzde 5’e yakın değer kaybederek 100 doların altına inmesi Türkiye’de de akaryakıtta indirim beklentisi oluşturdu.
  Uluslararası piyasalardaki gelişmelerin yanında dolar/TL kurunun yüksek kalması ile 30 TL’ye kadar çıkan motorin fiyatına, iki haftada 5,44 TL indirim yapılmıştı. 25 liranın altına gerileyen motorin son yapılan 84 kuruşluk zam ile yeniden 25 liranın üzerine yükseldi. Benzin grubunda ise 96 kuruş yapılması planlanan artış iptal edilmişti.

  Ancak sektörden alınan bilgiye göre, perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere benzin grubunda 1,55 TL civarında fiyat indirimine gidilecek. LPG’ye ise 27 kuruş zam gelecek. Motorin grubunda ise fiyat değişikliği beklenmiyor.

  0x0-akaryakit-indirimi-ile-guncel-benzin-fiyatlari-ne-kadar-oldu-29-aralik-akaryakit-benzin-mazot-motorin-fiyatlari-dustu-mu-indirim-var-mi-1640747996013

  GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI (13 Temmuz Çarşamba)

  İSTANBUL
  Motorin litre fiyatı 25,40 TL
  Benzin litre fiyatı 25,19 TL
  LPG litre fiyatı 10,21 TL

  ANKARA
  Motorin litre fiyatı 25,56 TL
  Benzin litre fiyatı 25,30 TL
  LPG litre fiyatı 10,53 TL

  İZMİR
  Motorin litre fiyatı 25,50 TL
  Benzin litre fiyatı 25,32 TL
  LPG litre fiyatı 10,33 TL

  benzin-1

  AKARYAKIT FİYATLARI OTOMOBİL TERCİHLERİNİ DE DEĞİŞTİRDİ

  Ocak-Haziran 2022’de geçen yılın aynı dönemine göre benzinli otomobil satışları yüzde 2, dizel otomobil satışları yüzde 31,1 ve oto gazlı otomobil satışları yüzde 63,8 gerilerken, hibrit otomobil satışları yüzde 4,6 ve elektrikli otomobil satışları yüzde 154 artış kaydetti. İlk yarı satış verileri, dünyada da yeni yaygınlaşmakta olan elektrikli otomobillerin Türkiye otomobil pazarından aldığı payın henüz düşük seviyelerde olduğuna işaret etti.

  PETROL PİYASASI EKONOMİK VE TEDARİK RİSKLERİ NEDENİYLE İP ÜZERİNDE YÜRÜYOR

  Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol piyasasının tedaril endişesi ve resesyon olasılığı arasında ince ip üzerinde yürüdüğünü belirtti. IEA, yüksek fiyatlar ve halihazırda kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle talebin aşağı indiğini kaydetti.

  IEA bugün açıkladığı raporda 2022 için talep görünümünü 200 bin varil/gün düşürdü. Kuruluş, 2022’de pertol talebinin 1,7 milyon varil/gün 99,2 milyon varil/güne, 2023’te ise 2,1 milyon varil/gün artarak 101,3 milyon varil/güne çıkmasını öngörüyor.

  IEA, OPEC üreticileri Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin daha fazla üretim için sınıurlık kabiliyetleri olduğuna dikkat çekti. IEA’ya göre Rusya’nın ihracatı geçen Ağustos’tab beri en düşük seviyeye geriledi.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.