O illerde 6,9 şiddetinde deprem olacak! Herkes hemen tedbir alsın: Peş peşe açıklandı, olasılık çok yüksek

  31.07.2022
  342
  O illerde 6,9 şiddetinde deprem olacak! Herkes hemen tedbir alsın: Peş peşe açıklandı, olasılık çok yüksek

  Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Oruç çok önemli açıklamalarda bulunarak kuzey kollarının uzunca bir süredir yıkıcı bir deprem üretmediğini belirtti ve Marmara Denizi içerisinde 6.9’dan büyük bir yıkıcı depremin olma olasılığını artık çok yüksek gördüklerini bu sessizliğin korkuttuğunu vurguladı.

  6,9 ŞİDDETİNDE DEPREM OLACAK

  Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Oruç, beklenen İstanbul depremiyle ilgili önlemlerin bir an önce alınması gerektiğini ifade etti ve açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı:

  “İl Afet Risk Azaltma Planı’ndan (İRAP) başka silah olmadığını ve İRAP eylemlerini doğru bir şekilde hayata geçirmek gerektiğini belirtti. Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun uzunca bir süredir yıkıcı bir deprem üretmediğini dile getiren Oruç, “Beklenen İstanbul depremi derken aslında Marmara Denizi içerisinde Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun kuzey kollarının uzunca bir süredir yıkıcı bir deprem üretmediğini anlıyoruz aslında ve bu bizi korkutuyor açıkçası. 1500’lü yıllar ve 1755 ve 1894 yılından sonra günümüze kadar geldik. Marmara Denizi içerisinde 6.9’dan büyük bir yıkıcı depremin olma olasılığını artık çok yüksek görüyoruz. Dolayısıyla bu sessizlik bizi korkutuyor”

  “DOĞRU BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇMESİ LAZIM”

  Fayın Adalar ve Ganos kollarına dikkat çeken Oruç açıklamalarında birkaç yıl önce Silivri’de 5.8 orta büyüklükte bir deprem meydana geldiğini bu orta Marmara koluna özgü bir deprem olarak yorumladığını belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

  “Asıl sessizliğini koruyan Adalar ve Ganos koludur. Adalar kolu 1894, Ganos 1912 yılında yıkıcı depremi üretmiştir. Bunlar periyodik depremler değil. Ama Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun kolları çok fazla deforme oluyor. Batıya doğru geldikçe kayma hızı çok artıyor. Kayma hızının arttığı çok fazla deformenin olduğu kabuksal ortamda yıkıcı deprem beklersiniz. Biz genç aktif tektonik kuşak içerisindeyiz. Burada kayma hızı yüksek olan fay zonu içerisinde yaşıyorsak yıkıcı depremin çok fazla uzamamasını düşünmek gerekir. Onun için elimizde İl Afet Risk Azaltma Planı’ndan başka silahımız yok. İRAP’ın eylemlerini doğru bir şekilde hayata geçirmemiz lazım.”

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.