İnsanlık tarihinin en büyük dramı: Büyük Çin Kıtlığı! 55 milyon kişi hayatını kaybetti ülkede yamyamlık başladı…

  05.08.2022
  302
  İnsanlık tarihinin en büyük dramı: Büyük Çin Kıtlığı! 55 milyon kişi hayatını kaybetti ülkede yamyamlık başladı…

  Büyük kıtlık ülkede milyonlarca insanın açıklıktan hayatını kaybetmesine neden oldu, ülkede dehşete düşüren manzaralar ortaya çıktı. 1951 – 1965 yılları arasında yaşanan “Büyük Çin Kıtlığı” insanlık tarihinin gördüğü en korkunç dramlardan biriydi. Komünist Parti yönetimdeki Çin’de 3 yıl boyunca devam eden kıtlık, 55 milyon insanın yaşamını kaybetmesine neden oldu! Oysa insanlık tarihindeki en yıkıcı olaylardan biri olan I. Dünya Savaşı’nda bile yaşamını kaybeden insanların sayısı toplamda 40 milyon civarındaydı!

  1İnsanlık tarihinin en büyük dramı: Büyük Çin Kıtlığı 55 milyon kişi hayatını kaybetti ülkede yamyamlık başladı...

  Kıtlık nedeniyle 55 milyon insanın yaşamını kaybetmesi kıtlığın en korkunç tarafı değildi! Büyük Çin Kıtlığı sırasında, hayatta kalmaya çalışan insanlar, yamyamlığa başvurdular! Çin’de kendi çocuklarını yemek zorunda kalan aileler ortaya çıktı! Bütün bunlar, bunca ölüm, bunca acı, Büyük Çin Kıtlığı’nı insanlık tarihinin en büyük dramlarından biri haline getirdi. İşte, Büyük Çin Kıtlığı hakkında bilmeniz gerekenler…

  2Büyük Çin Kıtlığı’nın en temel nedeni kötü ve yanlış yönetimdi

  Büyük Çin Kıtlığı’nın en temel nedeni kötü ve yanlış yönetimdi 

  Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk lideri olan Mao Zedong yoksul Çin’i dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmek istiyordu. Bu nedenle, “Büyük İleri Atılım” adı verilen bir program başlatıldı.

  3İnsanlık tarihinin en büyük dramı: Büyük Çin Kıtlığı 55 milyon kişi hayatını kaybetti ülkede yamyamlık başladı...

  Bütün Çin’de Komünist Parti öncülüğünde başlatılan Büyük İleri Atılım, ekonomik ve sosyal programlar bütünüydü. Temelde, Çin’in tarım toplumundan sanayi toplumuna evrilmesi amaçlanıyordu. Ancak bu atılım kapsamında hayata geçirilen projeler, Çin’in sanayi toplumuna geçmesine hiçbir katkı sağlamadı. Ayrıca milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesine sebep oldu. Kısaca Büyük Çin Kıtlığı, kötü yöneticiler, yanlış ekonomi ve tarım politikaları nedeniyle meydana geldi…

  4İnsanlık tarihinin en büyük dramı: Büyük Çin Kıtlığı 55 milyon kişi hayatını kaybetti ülkede yamyamlık başladı...

  Oysa Çin’in o dönemde bütün ülkeye yetecek kadar tahılı vardı. Ancak yetkililer, büyük bir kıtlıkla mücadele eden yoksul halka tahıl dağıtmayı reddettiler. Tahıl ambarlarını kapılarında, binlerce insan yaşamını kaybetti! Atılım projesi kapsamında hayata geçirilen en ilginç uygulama ise, serçelerin sistematik olarak öldürülmesi oldu!

  5İnsanlık tarihinin en büyük dramı: Büyük Çin Kıtlığı 55 milyon kişi hayatını kaybetti ülkede yamyamlık başladı...

  Mao Zedong, her serçenin yılda 4,5 kilogram tahıl tükettiğine inanıyordu. Bu nedenle serçeler, komünizm düşmanı ilan edildi ve ülkede serçe katliamı başladı. Serçelerin kitlesel olarak yok edilmesi, başta çekirgeler olmak üzere tarıma zararlı böceklerin aşırı çoğalmasına neden oldu. Bunun sonucunda ise, Çin’deki tarımsal üretim büyük zarar gördü.

  YAZAR BİLGİSİ
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.